Sağlıklı Bir Cilt İçin Doğru Ürün Seçimi

Sağlıklı Bir Cilt İçin

Cildimiz vücudumuzu dış etkenlerden koruyan en önemli organımızdır. Yani vücudumuzun giysisidir. Güzel bir cilt sağlık göstergesidir. Cildin sağlıklı kalabilmesi için neminin koruması gerekir.

Cildin esneklik ve yumuşaklığının sağlanmasında su önemli rol oynar. Ciltte su kaybı olması incelme, kırışıklık, pullanma, kaşıntı, iltihap gibi cilt sorunlarına neden olabilir. Cildin bariyer fonksiyonlarının bozulması ile su tutma özelliği azalır, ciltte kuruluk başlar.  Cildin su tutma ve bağlama derecesinde kayıplar oluşur. Cildin nemlenmesi için;

  • Bol su içmek gerekir.
  • Uygun kozmetik ürünler kullanarak suyun buharlaşmasını önlemek gerekir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Nemlendiriciler

Nemlendiriciler, cildin üst katmanını doğal nemlendirici faktörünü korumak için oluşturulan ürünlerdir. İçeriklerindeki aktif bileşenler cildin ihtiyacı olan bileşenleri yerine koymak, cildi korumak, daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırmak için çalışırlar. Su içinde yağ ve yağ içinde su şeklinde formüle edilirler. Su içinde yağ formu yağlı ciltler, yağ içinde su formu ise kuru ciltler için uygundur. İyi bir nemlendirici yüz kremi aşağıdaki 3 özelliği taşıyan aktif bileşenlerden oluşmalıdır:

Oklüzifler (kapatıcılar, örtücüler):

Derinin dış tabakasını kaplayarak cildin su kaybını azaltırlar. Suyun geçişini engelleyerek cildin nem kaybını azaltmaya, pürüzsüz bir cilt görünümü sağlamaya çalışırlar. Ciltte bulundukları sürece etkilidirler.

Emoliyenler (yumuşatıcılar):

Cildi daha yumuşak ve pürüzsüz göstermeye yarayan içeriklerdir. Humektan ve oklüzif nemlendirici görevi de yapabilirler.

Humektanlar (nem-su çekiciler):

Derinin üst tabakasına nüfuz eden ve burada yüksek miktarda su bağlayan içeriklerdir. Nem oranı %80’in üzerinde olduğunda havadaki nemi çekerek cilde nem sağlamaya çalışırlar. Nem oranı düşük olduğunda cildin alt katmanlarından cildin üst tabakasına su çekerek cilt kuruluğunu azaltmaya çalışırlar. Humektanlar su çekme özelliklerinden dolayı ciltte hafif şişme sağlarlar. Böylece ince kırışıklıkların azalmasına yardımcı olurlar.

Sizin için en iyi nemlendirici cilt tipinize uygun olanıdır.

ATOPİK DERMATİT(BEBEKLİK EGZEMASI)

Atopik dermatit  (atopik egzema)]özellikle çocuklarda sık görülen kronik, tekrarlayıcı, kaşıntılı ve enflamatuvar bir deri hastalığıdır. Kuru ciltlerde görülme sıklığı artar.

Atopik Dermatit en sık 3-6 ay arasında bebeklik döneminde başlar. Hastaların çoğu ergenlik döneminde iyileşirken, %10-30’luk bir hasta grubunda iyileşme görülmez.

Bebeklik dönemi ( 2 yaş altı): Bebeklerde ve küçük çocuklarda yanaklar veya saçlı deri ve kol ve bacakların dış yüzlerinde akut lezyonlarda veziküller(su toplamış yaralar) görülür, şiddetli olgularda seröz eksudalar(akıntılı) ve krutlar izlenir.

Kronik dönemde kaşıntılı, eritemli, skuamlı ve krutlu lezyonlar görülür. Gövde tutulumu olabilir ancak diaper (bez bölgesi) bölgesi genellikle tutulmaz.

Atopik Dermatit’i Nasıl tanırız?

  1. Kaşıntı
  2. Deri lezyonlarının tipik görünümü ve dağılımı; adölesan ve erişkinlerde kol ve bacakların iç yüzü, bebek ve küçük çocuklarda ise kol ve bacakların dış yüzü ve yüz tutulumunun olması
  3. Kronik, yineleyen dermatit
  4. Kişisel ya da ailesel atopi öyküsü

Atopik Dermatit Tedavisi

3 grupta toplanır

1) Bariyer foksiyonun güçlendirilmesi

Nemlendiriciler çok önemli. Her gün deri kuruluğunu önleyecek sıklıkta 1-3 defa sürülmelidir.

2) Enflamasyonun(alevlenmelerin) kontrol altına alınması

Topikal (kızarık alanlara sürülen) kortikosteroidler

Topikal kalsinörin inhibitörleri (Takrolimus,pimekrolimus)

3) Bakteriyel bulaş olduğunda tedavisi

İltihabi durumlarda antibiyotikli kremler kullanılır.

4) Diğer tedaviler

Işın tedavisi

Sistemik tedaviler ( ağızdan veya  damardan verilen ilaçlar)

Bunlar; Alerji ilaçları, steroidler,     antimetabolitler,biyolojik ajanlar gibi.